Hungarikumok Egyszerűen

A Tokaji történelmi borvidék kultúrtája

 

Tokaji- borvidék: A terület a világ első zárt borvidéke volt. Az elmúlt ezer év alatt kialakult szőlőművelési hagyományok érintetlen, eredeti formában való továbbélése és a terület évezredes egysége indokolta, hogy a borvidéket a világörökség részévé is nyilvánítsák, 2002-ben a kulturális kategóriába tartozik. 2013-ban került fel a Hungarikumok listájára.

A borvidék Magyarország északkeleti részén, a Zempléni-hegység lábánál, a Bodrog folyó mentén, illetve a Bodrog és a Tisza összefolyásánál helyezkedik el. 27 települést foglal magába.

A vulkanikus lejtők és vizes élőhelyek együttese különleges mikroklímát eredményez így elősegíti a szőlőszemek aszúsodását előidéző úgynevezett nemes penész megtelepedését, valamint a talaj összetétele kihatással van a talaj termőerejére, ásványi anyag tartalmára, hőelnyelő, hőtároló és visszasugárzó képességére is.

Ezen a borvidéken előállított Tokaji aszú szintén hungarikum, mely az agrár és élelmiszergazdaság csoportba tartozik. A Tokaji Aszú a borvidék területén termett, penészgomba (botritisz) hatására tőkén aszúsodott és szüretkor szemenként kézzel külön szedett aszú szemek áztatása, a Tokaji Borvidékről származó magas minőségű musttal, erjedő musttal, vagy azonos évjáratú borral. Alkoholos erjedés után állandó hőmérsékletű sziklába vájt pincékben tölgyfahordókban nemesedik.

Nevének eredete: A tokaji aszú nevét az aszúsodási folyamat után kapta, az elnevezés a szőlőszemek „aszalódására”, kiszáradására utal.

 

Az első aszú. A hagyomány szerint az első aszú bor elkészítésének leírása az Erdőbényén élő Szepsi Laczkó Máté református prédikátor nevéhez fűződik. (1631)

A puttonyszám jelentése: Az aszús címkéken megjelenő szám, az úgynevezett puttonyszám, az aszúbor édességére, koncentrációjára utal. A jelenleg forgalomban lévő aszúk 3, 4, 5 vagy 6 puttonyos aszúk lehetnek, a 2013-as szürettől ugyanakkor már csak 5 vagy 6 puttonyos aszúk készülhetnek. A puttonyszám az aszúkészítés hagyományos eljárása szerint egy hordónyi borhoz vagy musthoz annyi puttony mennyiségű aszúszemet adnak, ahány puttonyos bort szeretnének belőle készíteni.

Bortúrák: Speciális turisztikai szolgáltatás a térségi bortúra, ezen belül is a Tokaji borvidék egyik, viszonylag új szolgáltatása a Borbusz. A Borbuszra jelentkezők 4–5 óra alatt 3 pincészetet látogathatnak meg, amik között van kis családi és nagybirtok is, ahol 2–3 féle bort kóstolhatnak meg minden pincészetben. A Tokaji borvidéken számos bortúrán vehetnek részt, legismertebbek a táj jellegzetes szőlőfajtái mentén haladók: a Furmint, a Hárslevelű, a Sárga muskotály és a Zéta borút. Mind a négy borút kiindulópontja Tokaj.

 

 

 

4. Dia
-világ első zárt borvidéke
- ezeréves érintetlen területű szőlőművelési hagyományok
- Világörökség – 2002
- Hungarikum – 2012

Elhelyezkedése
-
MO. Észak-keleti része
- Zemplén hegység
- Bodrog, Tisza
- 27 település
- különleges mikroklíma
- nemes penész
- talaj összetétel

 

 

Tokaji Aszú
- agrár és élelmiszer gazdaság
- BotrytisCinerea
- Tokaji eszencia
- neve-szőlőszem aszalódás
- 1631- Szepsi Laczkó Máté
- puttonyszám
- 3,4,5,6
- 2013

Bortúra
- turisztikai szolgáltatás
- Borbusz
- 4-5, 3, 2-3
- Furmint útvonal: Tokaj, Tarcal, Bodrogkeresztúr

- Hárslevelű útvonal: Tokaj, Tarcal, Mád, Rátka, Tállya, Abaújszántó, Golop, Monok, Legyesbénye, Bekecs, Szerencs

- Sárgamuskotály útvonal: Tokaj, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Szegi, Szegilong, Olaszliszka, Vámosújfalu, Tolcsva, Erdőhorváti, Erdőbénye