Hungarikumok Egyszerűen

Hollókő ófalu és környezete

 

Elhelyezkedés:


Hollókő a Magyarország északi részén, a Cserhát hegységben található. 1987-től Budapest és Hollókő került fel először a Világörökség listára a magyarországi helyszínek közül.
 

Miért Világörökség?
Mert példája a falusi élet, hagyományos formájának, amely a folyamatos gazdasági és társadalmi változások hatására ma már eltűnőben van. Megmaradt, az a 18-19. századra kialakult településforma és falu szerkezet, amely az 1909-es tűzvész után is őrzi a népi építészet motívumait. Az élő falu lakói mai napig összhangban a természettel, hagyományaikat őrizve élik meg, mindennapjaikat és ünnepeiket.

A falu és környezte

Az Ófaluban 55 védett épületet találhatunk. A házakat régen fából építették, tetejük zsúp-ból építették. A falu többször leégett, utoljára 1909ben. Ezután már nem fából, hanem kőalapra helyezve, vályúból készültek a házak, de eredeti stílusokat továbbra is megőrizték. Tetejüket poltári cseréppel borították.
Tipikus hollókői ház:
poltári cserép – kévébe kötött rozsszalmából készült
tornác,
kerítés – általában akácfából hasított husáng, karó.
fehérré festett falak
a falazat pedig, vetett vályogtégla.

Palóc népviselet
Az itt élők, ünnepek alkalmával szívesen öltik magukra hollókőre jellemző viseletüket. Férfi öltözetre jellemző: az öltözet utalt a viselője családi állapotára és arra, hogy éppen milyen életszakaszban jár. Női öltözetre jellemző: A főkötő a férjezett asszonyok szalaggal, gyönggyel, csipkével és virágokkal díszített fejviselete.

A hollókői lányok nagy ünnepi viseletéhez 6 sima és 6 vasalt alsószoknyát is felvettek a felsőszoknya alá.

Nyelvjárás
a palóc nyelvjárás az egyik legismertebb magyar nyelvjárás. Legjellemzőbb hangtani sajátossága amely, csak e területen kimutatható az ajakkerekítés nélkül ejtett a hang pl. óma- alma. Az „ly” használata pl. állj – állyá. Szókincs: A tájszavai közül igen sok a szlovák eredetű szó, a táj szókincs az életmóddal változott. Pl. haluska - galuska

Programok
Programok tekintetében jelentős eseménynek számít a Húsvét, Pünkösd, Szüreti ünnepségek (felvonulás, szüretelés) Advent, Világörökségi nap

 

 

 

 

 

- Magyarország északi része, Cserhát
- 1987 – Budapest – Hollókő
- Miért világörökség?
-
falusi élet
- településforma / faluszerkezet
- építészeti motívum
- hagyomány

A falu és a hollókői ház
- 55 védett épület
- fa-zsúp
- 1909
- kőlap-vályú
- poltári cserép
- tornác
- pitvar
- kerítés
- fehér falak
- vetett vályogtégla

 

Palóc népviselet
- ünnepek
- férfi öltözet
- női öltözet
- lányok – nagyünnepi viselete

Nyelvjárás
- legismertebb magyar nyelvjárás
- hangtani sajátosság
- óma – alma
- állj- állyá
- szókincs – szlovák
- életmód
- haluska – galuska

Események
-
Húsvét
- Pünkösd
- Advent
- Világörökségi nap
- szüreti programok