Hungarikumok Egyszerűen

 Budapest – a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út 

 

Mióta világörökség?
Két lépésben:
- 1987-ben és 2002-ben.
1987-ben a Margit hídtól, a Szabadság hídig terjedő területet vették fel.
Ennek részei a budai oldalon: Várnegyed, Gellérthegy, Gellért fürdő. A pesti oldalon: Duna-parti sáv. A Margit híd, a Lánchíd, az Erzsébet híd és a Szabadság híd szintén részei a világörökségnek.
2002-ben kibővítették a helyszínt: az Andrássy út a Hősök tere, az itt található Milleniumi emlékmű, Szépművészeti Múzeum és Műcsarnok, valamint a Milleniumi Földalatti Vasút is részei lettek a világörökségnek.

Építészet:
Budapest Duna-parti panorámája a világ egyik kivételes szépségű városképét nyújta.
Emellett a város őrzi az egykori Pest és Buda településeinek szerkezeti sajátosságait: a Budai Várnegyed a középkori és a barokk stílusú városszerkezetet jeleníti meg. Az épített környezet harmonikusan illeszkedik a tájba. A különböző városrészek a főváros történetének jelentős korszakairól tanúskodnak.

A budai oldalon:
A Várnegyed híres épületi, a Halászbástya, a Mátyás templom vagy a Budavári palota mind Budapest jelképeinek számítanak. A II. világháborúban a Várnegyed épületeinek többsége teljesen vagy részben elpusztult. Ma lakóházak és középületek nagy része védett, műemlék épület. Mindezt egységbe foglalják a Duna elegáns hídjai és a változatos tájak.

A pesti oldalon:
A XIX. század második felében nagyszabású és magas építészeti színvonalú városfejlesztést vittek véghez Pesten. Ennek jelképe az 1885-ben elkészült Andrássy út. A sugárút 2,3 km hosszú, a Belvárost a Városligettel köti össze. Hármas tagolású: széles belvárosi útként indul, majd fokozatosan tágul, zöldül, végül a Hősök terébe torkollik. Részei: az Erzsébet tértől az Oktogonig tart, de itt található még az Operaház is. Az Oktogontól a Kodály köröndig itt található Terror Háza is. Az utolsó szakasz pedig a Bajza utca és a Hősök tere közti rész.

 

Várostörténetét tekintve 1849-ben elkészült a Lánchíd, mely állandó összeköttetést teremt Buda és Pest között. 1873-ban Pest, Buda és Óbuda városrészeket egyesítették Budapest néven. 50 év alatt világvárossá nőtte ki magát. 1896-ban pedig felavatták a Milleniumi Földalatti Vasutat, ami az Andrássy út alatt fut.

 

 

 

 

Mióta világörökség?
- Két lépésben:
- 1987 és 2002
- budai, pesti oldal
- 2002 - bővítés

Építészet
- Duna parti panoráma
- szerkezeti sajátosság
- középkori és barokk stílusú városszerkezet
- jelentős korszakok

 

A budai oldal
-
Várnegyed híres épületei
- II. világháború
- műemlék épület
 

A pesti oldal
- XIX. század- nagyszabású városfejlesztés
- 1885- Andrássy út
- 2,3 km
- Belváros- Városliget
- hármas tagolás
- Erzsébet tér- Oktogon
- Oktogon-Kodály körönd
- Bajza utca- Hősök tere

 

Várostörténet
-
1849 - Lánchíd
- 1873- Budapest
- 1896- Földalatti Vasút